İşte Çorlu Online Kariyer Sistemine Hoşgeldiniz

Yeni Mezunlara Öneriler

Düzenlenme Tarihi: 08.10.2015

İş arayan kişi sayısının ve ilanlara başvuruların artmaya devam bu zorlu ortamda okulunu bitiren gençler en çok şu soruyu yöneltiyor: "Firmalar deneyim arıyor, peki ben kendimi nasıl gösterebilirim?" Bu konuyla ilgili insan kaynakları profesyonellerinin önerileri şöyle:

1. Önce kendinizi iyi tanıyın. Ne iş yapmak istediğinizi, bu isteğinizin size gerçekten uygun olup olmadığını bulun. O işi yapanları bulup konuşun, çevrenize sorun.

2. Hedefinizi belirledikten sonra özgeçmişinizi buna uygun hazırlayın. Özgeçmişiniz, başvuracağınız işle uyumlu olmalı. Yeni mezunların çoğu en çok burada takılıyor. Deneyiminiz olmasa bile, başvurduğunuz alanla ilgili eğitim, sertifika programı, proje çalışması, gönüllü iş gibi mutlaka bir bağlantı noktası yer almalı özgeçmişte.

3. İş başvurusu yaparken o işe, sektöre vs. neden uygun olduğunuzu somut bir şekilde gösteren bir kaç satırlık bir önyazı mutlaka yazın.

4. Beklentilerinizi gözden geçirin, ücret mi yoksa işi öğrenip bir an önce deneyim kazanmak mı sizin için öncelikli? Sürekli bilgisayar başında olmak mı yoksa sahada çalışıp daha hızlı ilerlemek mi?

5. İş bulma süresi uzayabilir. Bunu gözönünde bulundurarak sabırlı ve esnek olun. İstediğiniz alana yakın başka bir alanda bir iş fırsatı çıkabilir. Aynı durum, hiç düşünmediğiniz, ama işi bütün yanlarıyla öğrenme fırsatı veren küçük şirketler için de geçerli.

6. İş bulmaya faydası olur diye okul biter bitmez yüksek lisans yapmayı düşünmeyin. Mutlaka yapacaksanız, birkaç yıl deneyim kazandıktan sonra düşünün.

7. Her ne olursa olsun, olumlu yaklaşımınızı korumaya çalışın. İş görüşmelerinde olumlu ve istekliliğinizi yansıtmak size ciddi avantaj sağlar.