İşte Çorlu Online Kariyer Sistemine Hoşgeldiniz

Sanayici ve İhracatçı Üyelerimizin Sorunları Yuvarlak Masa Toplantısında Görüşüldü

Düzenlenme Tarihi: 08/12/2018

Odamız, Dünya Gazetesi ve Euler Hermes Sigorta Firması tarafından organize edilen yuvarlak masa toplantısı 5 Aralık 2018 Çarşamba günü Odamız Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Meclis Başkanı Erdim Noyan,  Meclis Üyelerimiz; Mehmet Manav, Ramazan Dumru, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Metin Taşdelen, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Haber Müdürü Ece Ceyhun, Euler-Hermes Sigorta’nın Genel Müdürü Özlem Özüner, Pazarlama, Dağıtım Kanalları ve Ticari Tahsis Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürcan Köseoğlu, Direkt Satış Kanalı Müdürü Berna Aktuvar ile Migiboy Tekstil A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Lila Kağıt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Öğücü, EST Panel Şirket Sahibi Nüvit Kırçuval, Else Elektrik Seyfettin Koçak, Bilkont Tekstil Ramazan Dumru, Polifarma Yetkilisi Vildan Kumrulu, Semilyon Ev Aletleri Erkan Toprak, UPR Tekstil Mehmet Elverdi, Pektaş Tekstil Nejla Pektaş, Alfa Kutu Altan Çinoğlu ve Devrim Matbaa Ambalaj  Genel Müdürü Özgür Eski ve Odamız Genel Sekreteri İbrahim Karağöz'ün katılımıyla gerçekleşti.

Çorlu, Sanayi, Ticaret ve Tarım’ın Birlikte Yürütüldüğü Nadir Noktalardan Bir Tanesidir

Toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanımız İzzet Volkan; “7.300’ün üzerinde üye sayımız mevcut. Bunların 1000 tanesi sanayicidir. Çorlu, sanayinin, ticaretin ve tarımın birlikte yürüyebildiği nadir noktalardan bir tanesidir. Bölgemizde çok ciddi bir arıtma projesi yapılmaktadır. Sadece Çorlu ve Ergene bölgesinde 5 tane OSB bir tane ASB bulunmaktadır. Çerkezköy ve Tekirdağ’ın geneli düşünüldüğünde ise 9 OSB ve 1 ASB vardır.. Bunların arıtmaları ortak bir proje ile denizin altına deşarj ediliyor. Bu projenin toplam tutarı 1.3 milyar TL’yi geçecek gibi gözüküyor. Finansmanı devletten ödemesi sanayicimiz tarafından karşılanmaktadır. Dünya’nın 3. Avrupa’nın en büyüğü Türkiye’nin ise tek deşarjıdır. Bölgemiz sanayicisi için bunun tamamlanması büyük avantaj olarak nitelendirilebilir” açıklamasında bulundu.

Devlet Destekli Kredinin 30 Yıla Çıkarılması Hususunda Faaliyetlerimizi Sürdürmekteyiz

Volkan; “Esas sıkıntı bölge sanayicimizin bunun ödemesini üstlenmiş ve bunu da 10 yıl gibi kısa bir sürede ödeyecek olmasıdır. Bu ne kadar sanayiyi direkt ilgilendiriyor olsa da aynı zamanda ticaretle uğraşan üyeleri de ilgilendirmektedir. Sanayi ne kadar büyürse ticarette o kadar kuvvetli ve hızlı büyüyecektir. Devlet destekli kredinin 30 yıla çıkarılması hususunda faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Hem altyapı hem de derin deşarj da tamamlandığında rekabet gücü olarak Çorlu ve Çerkezköy Dünya ile yarışabilecek standartlara ulaşacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Osb’lerin Su Sorununun Çözüme Kavuşması Çok Önemli Bir Husustur

Meclis Başkanı Erdim Noyan, sanayicilerimizin yaşadığı sorunlara değinerek; “Bölgemizde özellikle 1980 sonrasında sanayi gelişti ve çevresel sorunlar ile karşılaştı. Çevre koruma kapsamında son zamanlarda Ergene Havzası Eylem Koruma Planı yapıldı. Bu planda Derin Deşarj ile sanayi firmalarımızın atıkları çevre kirliliğine sonuç yaratmadan denize deşarj edilecek. Bunların dışında OSB’ler kurularak çevre atıkları arıtma tesislerine yönlendirildi. Derin Deşarj ile çevresel boyutta önemli gelişmeler kazanılacak. Uzun yıllardır su sorunu bulunmaktadır. Bakanlıklar ve Valilikler nezdinde görüşmelerin olması gerekiyor. Bu sorun ancak bu şekilde çözüme kavuşur. Komisyon kurulup su sorunu hakkında nihai eylem planı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan toplantıda; ara eleman sorunları, Dünya ve Türkiye ekonomisi ile güvenli ticareti ve diğer sektörlerle ilgili çözüm önerileri de istişare edildi.